Contest Winners

2015 Theme: Lost Voices

  • First Place – “An Occurrence at Owlskirk” by Paul Dixon
  • Second Place – “The Eastside Wasteland has a Winning Team” by Les Abernathy
  • Third Place – “Voices from Antiquity” by Elizabeth Spencer

2014 Theme: Parch

  • First Place: “How to Remember” by Sylvia Hiven
  • Second Place (Tie): “The Longings of a Long-Forgotten Memory” by Elizabeth Spencer
  • Second Place (Tie): “Pride, Power and Peppers” by J. Kenton Pierce

2013 Theme: Steel Cities

  • First Place: “Cities of Dust and Steel” Tom Wortman
  • Second Place: “The Bloomery” L. L. Joseph
  • Third Place: “The Steel Awoke From Long Forgetting Time” Peter Dennis

2012 Theme: Morning After

  • First Place: “The Third Portal” DeAnna Knippling
  • Second Place: “Lund” Sean Houlihan
  • Third Place: “Sable” Ryan Rebel

2011 Theme: Last Contact

  • First Place: “Evolution” Matthew James
  • Second Place: “Rapture Me” Sara Mattox
  • Third Place: “The Last Time I Saw You” H.L.  Fullerton

2010 Theme: The Color of Silence

  • First Place: “Colors in a Box, Some Missing” William Wood
  • Second Place: “Paths Others Fear to Tread” Kendra Leigh Speedling
  • Third Place (Tie): “Vision” Dorothy Biernesser
  • Third Place (Tie): “Vox Affectum” Brianna Deaveller

2009 Theme: Dark Glass

  • First Place: “Where Their Worm Dieth Not, and Their Fire Is Not Quenched” Spencer Ellsworth
  • Second Place: “The Proxy” Katy Darby
  • Third Place: “Solvers” Gaea Denker-Lehrman

2008 Theme: Metallic Feathers

2007 Theme: Fewmets at the End of Time

2006 Theme: Instruments of Madness

  • First Place:   “Coyote and the Nanobots” by Catherine Cheek
  • Second Place:  “Call of the Grand Radiant” by Camille Picot
  • Third Place:  “Moon Mad” by Erin Hartshorn

2005 Theme: High Crimes and Misdemeanors

  • First Place:  “In the Future, Everyone will be a Victim for 15 Minutes” by C. Kevin Barrett (Columbus, OH)
  • Second Place:  “A House Divided” by Erica Satifka (Pittsburgh, PA)
  • Third Place:  “Metal and Sweat” by Freddie Silva, Jr. (Roanoke Rapids, NC)

2004 Theme: Hard Port

  • First Place: “Push the Big Red Button, Bill Kennedy” C. Kevin Barrett
  • Second Place (Tie): “From the Ashes” Margaret McGaffey Fisk
  • Second Place (Tie): “Facing Facts” Anil Menon
  • Third Place: “Hard Port” Henry Tjernlund

2003 Theme: The Alien Wore Fish-Net Stockings

  • First Place: “Inter-Species Relations” R. Lee Smith (OR)
  • Second Place (Tie): “Dan on the Moon” Rebecca Carmi (OH)
  • Second Place (Tie): “Two for One” L.K. Farrar (CA)

This years theme led to some very interesting story-lines. Submissions came from all over the US, as well as India, France, Pakistan, Singapore, Canada, Australia and the U.K. Our Judges this year were: Charles Oberndorf and Mary Soon Lee.

2002 Theme: Met by Moonlight

  • First Place: “Mr. Bones Speaks to the Bright Round Moon” John Weagly
  • Second Place: “The Souvenir You Most Want” Sue Burke
  • Third Place: “A Carnival Feeling” LaZealtrice Addeana Jackson

 2001 Theme: Tales of the Venus Diner

  • First Place: “The Thithshtach Diner” Kevin Hayes (PA)
  • Second Place: “The Venus Diner Travelers Club” Cynthia Crise
  • Third Place: “No Honor” Nancy Hagen-Liddle

2000 Theme: Natural Agendas

  • First Place: “The League of Horses” by William Blake Hall (Pittsburgh, PA)
  • Second Place: “The Last Librarian” Yvonne Eve Walus (New Zealand)
  • Third Place: “A Certain Vigilance” Parker and Parker (Canada)

1998 Theme: Forbidden Reality

1997 Theme: Virtual Bridges

1996 Theme: Forged in Iron

  • First Place: “A Heart Forged in Iron” by Alan Irvine (Pittsburgh, PA)
  • Second Place: “Newshound” by Jean Blevins Goldstrom

1995 Theme: Return to Mars 

The winner of the first annual PARSEC short story contest is:

Honorary Mentions: